SUOMI

Od poprzedniego numeru już wiecie, co oznacza ten nagłówek. Tym razem nasi przyjaciele z Finlandii odpowiedzieli na nasze pytania o to, jak wygląda dbałość o naturę w ich kraju. Zamieściliśmy też nasze odpowiedzi na te same pytania (po lewej stronie), co pomoże Wam porównać sytuację w Polsce i Finlandii.

 

Zbliża się Dzień Ziemi (22.04). Dlatego chcielibyśmy zadać kilka pytań:

Rozmawiamy o zanieczyszczeniu środowiska na lekcjach. Nie jest to trudne, bo mieszkamy w najbardziej uprzemysłowionym regionie Polski. Każdego dnia widzimy jak ciężki przemysł niszczy środowisko.

Rozmawiamy też jak możemy wpływać na nasze otoczenie wyrzucając śmieci do koszy i segregując je. Przygotowujemy projekty jak dbać o środowisko. Próbujemy przewidzieć jak będzie wyglądała Ziemia za 50 czy 100 lat, jeżeli nie przestaniemy jej zanieczyszczać. Niektórzy uczniowie piszą wiersze o ekologii, czasem organizujemy zawody w budowaniu rzeźb z plastikowych butelek, pudeł, puszek itp.

Nic nam nie wiadomo o 'Dniu Ziemi', zarówno uczniom jak i nauczycielom.

Nasze najbliższe środowisko jest w miarę czyste, choć mieszkamy w pobliżu bardzo dużej wytwórni papieru. Obecnie sprawy ekologii są dla nas bardzo istotne, mamy też stosunkowo restrykcyjne prawo dotyczące zanieczyszczeń pochodzących z fabryk.

O ekologii uczymy się na lekcjach biologii/przyrody. Również z telewizji i gazet można się dużo na ten temat dowiedzieć.

Niezbyt często. Są specjalne pojemniki na różne rodzaje śmieci, ale nie są zbyt powszechne a ludzie - niestety - czasami nie zwracają a to uwagi. Większość z nas ma świadomość problemu, ale nasi rodzice nie są do tego przyzwyczajeni.

My segregujemy śmieci, a przynajmniej powinniśmy to robić. Jest to zresztą wymóg prawny. Oddzielnie składujemy śmieci ulegające biodegradacji, materiały do spalenia, materiały niebezpieczne dla środowiska np. zużyte baterie, a także metal, papier i szkło. Istnieją specjalnie do tego przeznaczone pojemniki. Każde gospodarstwo domowe płaci za wywóz takich śmieci.

Tak, mamy 14 parków narodowych. Można je zwiedzać, ale trzeba być cicho i nie wolno śmiecić ani zrywać kwiatów i roślin. Czasami wymagana jest obecność przewodnika.

My również posiadamy parki narodowe. Mamy ich ponad 30 na terenie Finlandii. Ich nadrzędnym celem jest ochrona różnorodności fińskiej przyrody. Każdy park ma odrębny regulamin w zależności od zadań i przeznaczenia. Takie miejsca można odwiedzać bez ograniczeń, ale należy stosować się do przepisów. W Finlandii istnieje prawo, na podstawie którego, wszyscy mają dostęp do lasów i w ogóle przyrody bez względu na to, do kogo dane miejsce należy.

W Polsce są gatunki zwierząt i roślin będące pod ochroną. Są one zwykle w specjalnie wybranych miejscach, gdzie ludzie nie mają wstępu.

W Finlandii ogromna liczba zwierząt i roślin znajduje się pod ochroną. Nie istnieją dla nich jednak specjalnie wydzielone obszary, dlatego że Finlandia jest w niewielkim stopniu zaludniona. Wyjątek stanowi tu część południowa kraju. W lasach spotkać można nawet niedźwiedzie, rysie i wilki. Nie można zrywać roślin, ani też polować na zwierzęta, które są pod ochroną.

Mamy. Prawie każdy ma jakieś zwierzątko w domu. Sa to zwykle psy, koty, rybki, ptaszki, chomiki, myszki, króliczki i żółwie.

Mieszkańcy Finlandii również trzymają liczne zwierzaki w domu. Na przykład najpopularniejsze są psy, chomiki, świnki morskie, myszy, jaszczurki, papugi i rybki.

Tłumaczenie z j. angielskiego: Adam Jańczak