Z OSTATNIEJ CHWILI

 

A oto kolejne nowe słowo. Pewnie myślicie "A cóż to za dziwne znaczki?" To litery alfabetu greckiego, bo takim właśnie posługują się mieszkańcy CYPRU, bo ten dziwny napis to właśnie nazwa tego państwa. Dlaczego się tu pojawił? Ci z Was, którzy śledzą kolejne wydania "Różowego Słonia" pamiętają pewnie numer poświęcony krajom należącym do Unii Europejskiej i kandydującym do niej. Szkoła podstawowa z Limassol na Cyprze była jedną z tych, która współuczestniczyły w tworzeniu tamtego wydania. Najbardziej ciekawscy z Was mogli już przeczytać co nieco na jej temat w internetowym wydaniu "RS".

Tuż po zamknięciu numeru (tak nazywa się zakończenie prac nad wydaniem gazety, kiedy już nie można do niej wprowadzić poprawek) dotarła do nas korespondencja z Cypru z odpowiedziami na nasze pytania dotyczące ekologii na Cyprze. Dlatego musieliśmy umieścić je na osobnej stronie. W głównej części "RS" znajdują się odpowiedzi z Finlandii (i nasze). Możecie więc zobaczyć, jak wygląda sprawa dbałości o naturę w 3 różnych krajach.

 

Zbliża się Dzień Ziemi (22.04). Dlatego chcielibyśmy zadać kilka pytań:

Dla nas zagadnienie ekologii jest niezwykle ważne. Stało się tak w momencie, gdy nasza szkoła przystąpiła do programu ekologicznego. W ramach tego programu zaplanowaliśmy różnorodne zajęcia:

  • wizyty w punktach zajmujących się recyklingiem
  • konkursy prac pisemnych dotyczących zanieczyszczeń i niedoboru wody zdatnej do picia
  • konkurs na ekologiczną bajkę
  • zorganizowanie imprezy dla rodziców, podczas której ich dzieci informowałyby o wybranych zagadnieniach z zakresu ekologii wraz z możliwością dyskusji; dodatkowo przewidujemy odegranie przez uczniów scenek teatralnych o tematyce ekologicznej
  • zaproszenie do naszej dzielnicy osoby odpowiedzialnej w rządzie za sprawy ekologii; osoba ta opowiedziałaby wszystkim o tym, jak dbać o środowisko, poruszyłaby sprawy segregowania odpadów i recyklingu.
  • zorganizowanie przez dzieci badania opinii wśród mieszkańców dzielnicy na temat konsumpcji produktów i powtórnego wykorzystania śmieci
  • stworzenie małej 'ekologicznej' choinki Bożonarodzeniowej na bazie śmieci, puszek, itp.

Niestety w tej kwestii ludzie nie są jeszcze zbyt dobrze poinformowani. Jednak z roku na rok coraz więcej szkół zostaje włączonych do programów ekologicznych. Na przykład w naszej szkole znajdują się specjalne pudła, do których wkładamy zużyte kartki papieru a następnie przekazujemy je do przetworzenia.

Tak, mamy wiele parków narodowych. Najbardziej znanym jest Narodowy Park Akamas. Nie wolno tam np. budować, ani polować. Nie można również ścinać drzew, lub zrywać kwiatków. Akamas posiada bardzo bogatą i zróżnicowaną faunę i florę.

Na Cyprze wiele roślin i zwierząt znajduje się pod ochroną. Najbardziej znanym zwierzęciem pod ochroną jest 'muflon'. Jest to krzyżówka dzikiego kozła i sarny, wyłącznie występująca na Cyprze

Oczywiście, że mamy zwierzęta! Prawie każdy z nas ma zwierzaka w domu. Mamy psy, koty, rybki, chomiki, myszy, króliki i żółwie.

Tłumaczenie z j. angielskiego: Adam Jańczak


CO TO JEST RECYKLING?

 

Jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu.(np. jako paliwa, lub inny środek wytwarzania energii).

 

Taka jest definicja. A mówiąc prostszymi słowami chodzi o to, że recyklingiem nazwiemy zrobienie np. nowych butelek szklanych lub plastikowych albo puszek ze starych, wyrzuconych, wyprodukowanie papieru ze starych szmat, przetopienie złomu metalowego i wytworzenie z niego nowych przedmiotów metalowych a nawet wykorzystanie spalenia śmieci (w specjalnych piecach) np. do ogrzewania domów.