LASY IRLANDZKIE

Dlaczego w Irlandii nie ma zbyt dużo lasów.

Irlandia należy do atlantyckiej strefy roślinnej, a jej naturalną formacją roślinną jest las liściasty dębowy. Na południu większość obszaru pokrywają lasy bukowe.

Ogólny jest pogląd, że Irlandia w kwestii lasów jest dość uboga, porównawszy do krajów z głębi kontynentu. Chociaż nie jest to zdanie pozbawione podstaw, są tu godne uwagi lasy. W Irlandii połowę lasów wyciął człowiek dla nowych budynków i gospodarstw. Żeby zwiększyć liczebność lasów rząd postanowił sadzić nowe lasy. Aktualnie zasoby leśne Irlandii stanowi ą 9,7% jej powierzchni. Jednak jeszcze na początku XX wieku lasy zajmowały zaledwie 1% powierzchni kraju. Tak niski wskaźnik lesistości by ł wynikiem rabunkowej polityki leśnej. Przez kilka stuleci lasy były tutaj bardzo eksploatowane. Nie zwracano uwagi na konieczność wprowadzania na wykarczowanych terenach nowych odnowień. Drewno wykorzystywano głównie dla potrzeb przemysłu i budownictwa. Wielkie plastry lasów wycinano również pod tereny dla hodowli bydła i owiec. W XX wieku rozpoczęto długofalową akcję przywracania Irlandii utraconych zasobów leśnych. Dziś, dzięki tym dział aniom kraj może się pochwalić 9,7% lesistością i największym na świecie wskaźnikiem przyrostu terenów leśnych na jednego mieszkańca.

Polityka leśna Irlandii zakłada, że do roku 2030 lesistość wzrośnie do poziomu 17%.

 

Irlandzki Park Narodowy

Moim zdaniem jest najpiękniejszy Park Narodowy Killarney. W parku są pięknie jeziora, lasy oraz liczne pasma górskie - Purple (Różowych), Shehy, Torc, Mangerton. Park jest bardzo interesującym miejscem. W parku można spotkać miedzy innymi dęby i jesiony.

Przygotował Szymon Skurkiewicz, klasa VIa