DZIEŃ ZIEMI to nazwa akcji prowadzonych corocznie, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i szarym obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co wiąże się z okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, bo nasz kraj znajdował się za "żelazną kurtyną". Pierwsze obchody odbyły się w Warszawie w roku 1990. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.

Na początku XXI wieku Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających na uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że warto dbać o nasze środowisko naturalne.

Przygotowały: Aleksandra Pęśkiewicz i Agata Pijet


WODNE CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, co to są MEANDRY?

Nie wszystkie rzeki płyną zawsze prosto. Zwłaszcza na obszarach równinnych mają one tendencje do tworzenia zakrętów. Taki zakręt przypominający pętlę lub łuk to właśnie MEANDER.

Gdzie jest najgłębszy kanion świata?

Największym kanionem świata jest Wielki Kanion Kolorado. Natomiast najgłębszym jest kanion rzeki Colca w południowym Peru. Jego maksymalna głębokość jest oceniana na około 3400 m.

 

Jak powstają wodospady?

Wiele największych wodospadów świata spada z krawędzi rozległych płaskowyżów. Urwiska mogą powstawać w wyniku ruchów skorupy ziemskiej. Gdy teren po dwóch stronach uskoku przemieści się względem siebie w pionie, rzeki płynące przedtem po równinie, musiały spadać z urwiska.

 

Gdzie znajduje się najwyższy wodospad świata?

W Wenezueli. Odkrył go Jimmy Angel podczas poszukiwania złota. Wodospad nazwano od jego nazwiska. Osiąga on 979 metrów wysokości.

 

Która rzeka jest najdłuższa?

Najdłuższą rzeką świata jest Nil. Wypływa on ze środkowej Afryki i po 6671 km uchodzi do Morza Śródziemnego.

 

Dlaczego Wielkie Jezioro Słone ma duże zasolenie?

Wielkie Jezioro Słone, położone w zachodniej części USA, jest największym słonym jeziorem na półkuli zachodniej. Kiedy na tym obszarze zapanował suchy i ciepły klimat, parowanie stało się szybsze niż dopływ wody i jezioro zaczęło się kurczyć.

Przemysław Kolanek, Piotr Skiba

Jak powstają gejzery?

Gejzer to rodzaj gorącego źródła, które gwałtownie wyrzuca okresowo słup pary wodnej i gorącej wody. Woda, zbierająca się w długim i krętym kanale gejzeru, ulega przegrzaniu i osiąga temperaturę znacznie wyższą od normalnej temperatury wrzenia. W wyniku gwałtownego spadku ciśnienia, przegrzana woda zmienia się w parę. Strumień pary i wrzącej wody wzbija się wysoko w powietrze.

Ewelina Kuś

 

Jak działają studnie artezyjskie?

Już w XII wieku francuscy mnisi z regionu Artois zauważyli, że ich studnie różnią się od innych. Woda wyciekała z nich pod ciśnieniem, a czasem nawet wtryskiwała w powietrze. Od nazwy regionu pochodzi nazwa tego typu studni. Powstają one przez wywiercenie otworu do głęboko położonych warstw wodonośnych, w których woda znajduje się pod ciśnieniem.

Natalia Cyrankowska